Program Agromania

Programe permanente:

– Colțul copiilor: teren de joacă, ferma interactivă unde se pot mângâia animalele și Farm Party
– Test-drive Mercedes (sâm. – dum.): ora12.00 – înscrieri; ora 13.00 – test-drive
– Târg de produse locale: de la peste 50 de producători locali
– Colțul cu bunătăți: Petry aduce cele mai gustoase bucate la AgroMania. Urmați aromele.

Program Academia agrară:

Sâmbătă, 18 mai 2019

13:00 -14:00 Deschidere oficială

Kozma Mónika – președinte, Fundația Pro Economica
Kelemen Hunor – președinte, UDMR
Magyar Levente – ministru secretar de stat, Ministerul Afacerilor Externe Ungaria
Péter Ferenc – președinte, Consiliul Județean Mureș
Mircea Dușa – prefect, Județul Mureș
Siklódi Csongor – viceprimar, Ernei
Birtalan István-Balázs – președinte, MIET

14:00 – 15:00 Azomureș SA: AZOMUREȘ un punct de reper în economia locală și națională. (RO)
15:00 – 16:00 CENTI Cluj-Napoca: Oportunități de internaționalizare prin afaceri și inovare pentru firmele din Transilvania – Simona-Clara Bârsan, Director CENTI Cluj-Napoca. (RO)
16:00 – 17:00 Lansarea volumului Agricultura(Editura Club România) – Marius Stoian (RO)
17.00 – 18.00 Nucifere Regia SRL: Cultivăm livezi de bunăstare! – Tóth József (RO)
18.00 – 19.00 Digitális székelyföld – Lehetőség a papíron túl – Rácz Attila (HU)

Duminică, 19 mai 2019

10:00 – 11:00 Mirdatod Prod SRL: Drumul brânzei Telemea de Ibănești spre
Uniunea Europeană – Bumb Nicu Aurel (RO)
11:00 – 12:00 SC IRUM SA: Noul Tractor Agricol Românesc – Ioana Cristescu – PR Specialist (RO)
12:00 – 13:00 UBM Feed Romania SRL: Provocări nutriționale în creșterea vițeilor – Benedek Alpár, expert (HU)
13:00 – 14:00 USAMV Cluj: USAMV CLUJ NAPOCA – TRADITIE SI MODERNITATE – Prof. dr. Roxana Vidican, Decan Facultatea de Agricultura (RO)
14:00 – 15:00 Universitatea Sapientia Tg. Mureș – Dísznövénytermesztés helyzete Maros megyében – dr. Kentelky Endre (HU)
15:00 – 16:00 Milvus Group: Mezőgazdaság – a természettel együtt vagy ellenében – a döntés a gazdáké – Kelemen Katalin – Papp Tamás (HU)
16:00 – 17:00 Milvus Group: Vadkárokról másképp – Miről mesél a másik szemszög? – Domokos Csaba (HU)
17:00 – 18:00 Povești de succes: Varga István – Cund / Suciu Petrică – Ideciu (RO-HU)